Запитання Служителю: Видим запитує як ставитися до книги Єноха
Видим запитує як ставитися до книги Єноха, яку навіть цитує Юда.
Юд. 1:14: «Про них пророкував Енох, сьомий від Адама, кажучи: Ось прийшов Господь з десятками тисяч Своїх святих [ангелів]”
Відповідь: Вітаю вас Видиме!
Спробуємо розібратися, що нам відомо про цю книгу?
Рукописи книги Єноха, збереглися лише в одному варіанті, ефіопському, а також кількох сумнівних перекладах з перекладу старослов’янською мовою. В той час як канонічні книги Біблії збереглися мовою оригіналу, старозавітні древнє єврейською, а новозавітні старо грецькою.
З датуванням також проблема, ефіопський рукопис датується в періоді ІІІ-І ст до Р.Х. а це час, так званого міжзавітнього мовчання, коли всі книги малих пророків уже написані, а перші Євангелія ще не почали писати. Тобто час коли сам Єнох ніяк не міг її написати. Більше того, дослідники та мовознавці, стверджують, що ця книга зібрана з кількох частин різного авторства і є дивним збірником, а не цілісним твором.
Щодо цитування цієї книги Юдою, то це не робить її авторитет достатнім, а лиш вказує на факт того, що у І ст після Р.Х. ця книга була відома серед юдейського суспільства.
Так наприклад апостол Павло цитує грецького поета Арата: «Навіть рід ми Його!», коли проповідує в Атенах. Чи варто нам тепер внести творчість цього поета в канон Біблії? Наврядчи.
Християни вірять, що Господь зберіг для нас Біблію, в певному об’ємі книг, не допустивши туди потрапляння не лише книги Єноха, а також книг Макковейських, Сираха, Премудрості Соломона та інших.
І на це є свої причини. Наприклад проблема змісту. Приведу лише кілька таких моментів з книги Єноха.
Перший. В ній розповідається про ангелів, які зійшли з неба і одружилися з жінками. Нащадки звичайних людей і ангелів, нефіліми, були зростом 3 тис. ліктів. Вони поглинули всі блага, а тоді почали їсти людей, тварин і одні одних. І як наслідок Бог наслав Великий Потоп.
Другий. В Книзі Еноха згадується “месія”, що існував приховано, відкрив Божу мудрість праведникам і в майбутньому навчатиме поган, аби привести їх до істинної віри. Він «стане палицею для праведних, щоб вони сперлися на Нього і не впали. Він є світлом для поган… Усі, хто живе на землі, впадуть і поклоняться йому» (Еноха 48:4-5). Цей месія судитиме людей наприкінці історії світу. І загалом все непогано, але цей “месія” тут сам Єнох. Що суперечить Євангельській історії про Ісуса Христа.
І на завершення третє. Книга Єноха описує, теорію яка зараз набула особливої популярності, а саме, що Земля плоска, і далі йде деталізація, що небесна твердь підтримується чотирма вітрами. На краю землі стоять 7 гір з коштовного каміння. Небесні світила рухаються вітрами. Сонце та Місяць однакового розміру, але Сонце в 7 разів яскравіше. Обидва світила з’являються та зникають на небі через брами, що ведуть на вищий ярус неба.
Отож чи можна прочитати цю книгу для ознайомлення, думаю що можна, в цьому немає гріха. Проблеми можуть початися, якщо спробуємо будувати свої переконання, на специфічних ідеях, незрозуміло авторства і відійдемо від чистого біблійного вчення.
З повагою Костянтин Буд-Гусаїм, бакалаврант богослов’я.